Vystoupení předsedkyně KV KSČM Praha při pietě v Mauthausenu

7. 5. 2023
Marta Semelová, KSČM, KV KSČM Praha, Mauthausen

Vážené soudružky a soudruzi,

dovolte, abych vyřídila pozdravy od komunistů z ČR, z Jihočeského, Středočeského a Ústeckého kraje, za mě osobně pak pozdravy KV KSČM Praha. Zároveň chceme poblahopřát rakouským komunistům k volebnímu úspěchu, především v Salcburku.

Sešli jsme se na tomto místě, abychom si připomněli krutost válek a jejich oběti, nejen v tomto koncentračním táboře. Během 2. světové války bylo z povrchu zemského smeteno 70 tisíc měst a vesnic. V průběhu těchto 6 strašných let zahynulo 60 milionů mužů žen a dětí…na bojištích, v rozvalinách měst, na mučidlech, před popravčí četou či v hitlerovských koncentračních táborech.

Koncentrační tábor Mauthausen patřil k těm nejhorším nacistickým likvidačním táborům. Prošly jím statisíce vězňů z 26 států, z nichž víc než 120 000 zemřelo kvůli nelidskému zacházení, těžké práci, týrání, lékařským pokusům, mučení, popravám. Mezi nimi mnoho komunistů, kteří bojovali v prvních řadách proti německému nacismu. Bylo zde také více než 7 320 Čechů a Slováků. Kruté zacházení zažívali především na tzv. Schodech smrti, složených ze 186 příkrých schodů, které vedly z žulového kamenolomu. Vězni po nich museli nosit na zádech bez odpočinku za neustálého bití a střelby 30 - 70 kilogramové kvádry žuly do velkého kopce na stavbu Zdi nářků. Tisícům z nich se stala osudnou. I jejich památce se dnes přicházíme poklonit.

Každá válka je strašná a doplácí na ni nevinné oběti. Ať to bylo v letech za 2. světové války, ve Vietnamu, Afgánistánu, Iráku, Sýrii, Libyi, na Ukrajině, v Luhansku, v Doněcku či při bombardování Jugoslávie válečným vojenským paktem NATO.

Proti projevům nacismu a fašismu, ať už ve století minulém, či v tom současném, kdy např. 2. května roku 2014 byli fašistickými bandami zaživa upalováni a surově ubíjeni lidé na Ukrajině v Oděse, musíme vždy zvednout svůj hlas a spojovat síly. My komunisté budeme vždy hájit mír. Dlužíme to všem těm, kteří položili své životy, abychom my mohli žít.

 

Marta Semelová, předsedkyně KV KSČM Praha

Autor: 
Marta Semelová
Zdroj: 
KV KSČM Praha