S rušením poboček pošty zásadně nesouhlasíme!

1. 4. 2023

Dne 31. března 2023 byl zveřejněn seznam tří set poboček pošty, které chce na rozkaz ministerstva vnitra zrušit vedení České pošty nákladem plných osm miliard korunJe to rozhodnutí velice špatné.

Jedna z cest, jak se dostat ze současné hluboké sociálně ekonomické krize, do které Českou republiku přivedla stávající vláda pětikoalice (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a piráti), je dobrá péče o infrastrukturu tak, aby dobře fungovala a usnadňovala podnikatelům i občanům život. Do oné infrastruktury patří nesporně i přiměřená síť pošt. Rozhodnutí vlády Petra Fialy zrušit 300 poboček pošty, byť na rozdíl od dřívějších podobných snah nikoliv na venkově, ale ve městech, jde přesně proti této potřebě, podmínky pro podnikání i život občanů zhoršuje a stávající hlubokou krizi v zemi prohlubuje.

Na Praze 13 žije asi 70 tisíc obyvatel, má jen čtyři pobočky a vedení České pošty chce zrušit dvě z nich, shodou okolností ty nejvytíženější. Tu v obchodním centru Lužiny, obsluhující stejnojmenné sídliště, a tu v Nových Butovicích (Sluneční náměstí), obsluhující stejnojmenné sídliště. To je absolutně nepřijatelné, s negativním dopadem na podnikání i životní úroveň obyvatel, o osobách s omezenou schopností pohybu nemluvě.

Když jsem byl v roce 1998 zvolen zastupitelem městské části Praha 13, měla tato pražská část jen dvě pobočky pošty, což bylo strašně málo. S velikými problémy se postupně podařilo zvýšit počet poboček ze dvou na čtyři, takže každé ze čtyř velkých sídlišť Prahy 13 mělo svou jednu pobočku pošty. Přesto na nich fronty zákazníků nebývají ničím mimořádným. Nyní chce na rozkaz ministerstva vnitra vedení České pošty dvě pobočky zrušit. Vrhnout nás do svízelné situace roku 1998 s tím rozdílem, že počet obyvatel Prahy 13 se mezitím v důsledku další bytové výstavby citelně zvýšil.

Je to naprosto nepřijatelné. Žádám jménem komunistů Prahy 13 zachování stávajících čtyř poboček. Podporujeme vedení radnice Prahy 13 v odporu proti tomuto darebáckému záměru.

 

Autor: 
Jan Zeman, předseda místní organizace KSČM Praha 13 a v letech 1998–2018 i zastupitel městské části Praha 13
Zdroj: 
OV KSČM Praha 5