Současný izraelsko-íránských vojenský konflikt je dalším z aktů izraelské agrese v blízkovýchodním regionu. Pod záminkou likvidace údajného íránského vojenského jaderného programu zaútočil před týdnem v pátek 13. června 2025 Izrael vojensky na některá íránská jaderná zařízení. Izraelský útok se tak odehrál 2 dny před předpokládaným dalším kolem americko-íránských rozhovorů na dané téma. Během tohoto víkendu se do konfliktu zapojily vojensky také USA. To vše bez toho, aniž by Írán na někoho před tím bezprostředně vojensky zaútočil a bez rezoluce Rady bezpečnosti OSN.
Kolem íránského jaderného programu se vedou dlouhotrvající diskuse a je pravda, že poslední zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) z května 2025 vyčítá Íránu řadu nedostatků ve vztahu k plnění závazků, plynoucích ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), jejímž je Írán signatářem, a to na rozdíl od Izraele, jenž je navíc podezříván z vlastnictví jaderné zbraně. Ve vztahu k Íránu se hovoří také o tom, že vlastní vysoceobohacený uran, což samo o sobě ale není v rozporu s podmínkami NPT. K tomuto tématu se vyslovil generální ředitel IAEA Rafael Grossi pro rádio France 24 (18.6.2025):
„Ano, Írán má významné množství vysoceobohaceného uranu (60 %), což je blízko k vojensky využitelnému materiálu (90 %). Nemáme ale takový obraz situace, který by nám umožňoval konstatovat: Ano, Írán vyrábí jadernou zbraň.“
Rafael Grossi také v souvislosti se současným izraelsko-íránským konfliktem zdůrazňuje, že vojenské útoky na jaderná zařízení jsou nepřípustná s ohledem na radiační a chemickou bezpečnost obyvatelstva.
A co na to představitelé české politiky? V relaci Českého rozhlasu ze dne 16. června 2025 na otázku moderátora:
„Sdílí Česko pozici Mezinárodní agentury pro atomovou energii, že útoky na jaderné provozy jsou nepřípustné?“
odpověděl náměstek ministra zahraničí Kozák (ODS) tako:
„Útoky na jaderné provozy jsou nepřípustné. Je potřeba zničit ta zařízení, která vedou k tomu, aby se daly vyrobit jaderné zbraně.“
Tedy žádná výzva směrem k Izraeli, aby dodržoval mezinárodní právo a okamžitě zastavil vojenské operace. Přitom ve vztahu k jiným zemím je naše diplomacie daleko ostřejší, což je opět důkazem dvojího metru naší současné vlády (ODS, KDU-ČSL, TOP09, STAN).
K aktuálnímu vojenskému zapojení USA na straně izraelského agresora vyjádřil premiér Petr Fiala (ODS) dokonce pochopení s poukazem na to, že jde o snahu zabránit vývoji jaderných zbraní. Že ale nejde jenom o íránský jaderný program vcelku jasně vyjádřil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který prohlásil:
„Cílem izraelské operace je neutralizovat jadernou i raketovou hrozbu. Na cestě k tomuto cíli také vytváříme podmínky pro vaše osvobození [míněno Íráčanů]. Nastal čas pro sjednocení se pod společnou vlajkou a bojovat za svobodu proti zlému a represivnímu režimu.“
Jde tak tedy také o snahu vyvolat v Íránu jednu z dalších barevných revolucí, a tedy o vměšování se do vnitřních záležitostí Íránu.
Současnou agresi Izraele a USA vůči Íránu je potřeba odmítnout, stejně jako genocidní izraelskou politiku vůči palestinskému lidu.