Zářijové zastupitelstvo

18. 9. 2024

Na první poprázdninové pražské zastupitelstvo byli zastupitelé očividně natěšeni. Začalo v 9 hodin ráno a končilo v ranních hodinách druhého dne. Přes 130 bodů programu bylo prošpikováno sáhodlouhými projevy, z nichž nezřídka čišela touha upozornit na svou nepostradatelnost. Mnohé další zastupitele pak v pozdních nočních hodinách logicky zmáhala únava a potřeba spánku. O důstojném jednání tak nemohla být řeč.

Navrhovány byly i nové body k jednání. Mezi nimi např. zákaz provozu, stání a půjčování koloběžek na území Prahy 1, kultivace sídlišť a vytvoření fondu na budování parkovacích míst a opravy chodníků, „Hřibova zácpa“ neboli katastrofální situace v pražské dopravě v důsledku uzavírek, délky oprav a jejich nekoordinace, bezpečnost a čistota v pražské městské hromadné dopravě. Tyto návrhy však byly zamítnuty.

Velká voda

Jedním z mála problémů, k jejichž řešení byla ochotna spojit se (alespoň navenek) koalice s opozicí, bylo řešení povodňové situace. Podle informace protipovodňové a krizové komise došlo ke zvýšení vypouštění vody z kaskády, přijetí opatření na malých vodních tocích, uzavření Čertovky či zákazu pořádat v Praze venkovní akce. V pohotovosti byli dobrovolní hasiči a policie, starostové městských částí byli vyzváni k prověření akceschopnosti svých komisí, stavu písku a pytlů, u rizikových staveb podél Vltavy byla zajišťována jejich ochrana.

Při této příležitosti je potřeba poděkovat všem, kteří se na ochraně životů a zdraví Pražanů, ale samozřejmě města jako takového podíleli. Hasičům, policistům, záchranným složkám, zdravotníkům, dobrovolníkům. Velký dík vám všem!

Současný stav digitalizace stavebního řízení a územního plánování

Jiná situace nastala při projednávání zpackané digitalizace stavebního řízení a územního plánování, jež jde na vrub MMR a ministra Bartoše. Diskuze ukázala na tristní stav agendy. Systém kolabuje. Nebyl s dostatečným předstihem otestován, riziko, že vydání některých změn nebude v souladu se zákonem a bude v budoucnu shozené soudem pro nesprávný postup, je značné. Nelze poskytovat kvalitní služby, práce vyžaduje velké úsilí a improvizaci úředníků, kteří jsou vystavování rizikům právních sporů. Stále víc jich odchází nebo odchod plánuje. Na městských částech byl podstav pracovníků stavebního úřadu už dříve, teď se situace ještě zhoršila.

Přizvaní tajemníci i starostové městských částí pak uváděli konkrétní nedostatky. Stále nefunguje doručování, počítání lhůt, což je problém nabytí právní moci, není vyřešeno. Problémy jsou s ověřováním projektové dokumentace, nelze nahlížet do spisů on-line, nelze opravovat podání ani úřední dokumenty. Identifikace pozemků se ručně doplňují, systém doplnění odmítá, musí se vytvářet nový seznam, nelze zadat specifický symbol při poplatcích, nedají se otevřít přílohy, systém obsahuje právní vady. Pokud se to nevyřeší, nebude možno kolaudovat školy. Úřady jsou totálně zahlceny.

V přijatém usnesení zastupitelé konstatují, že vláda byla předem a včas varována před nedostatky, nepřipraveností a riziky. Že informační systémy vyjadřují stále zásadní nedostatky, které způsobují právní nejistotu a způsobují problémy. Vláda ČR byla vyzvána, aby zajistila nezávislé posouzení, zda nedošlo k porušení zákona. Současně byl vyjádřen respekt a úcta dotyčným úředníkům městských částí a magistrátu.

Je nezpochybnitelné, že vina jde za piráty, v jejichž gesci pod vedením Ivana Bartoše tato agenda je. Ale nejen za nimi. Vina je na celé Vládě ČR, která nechala dojít problém tak daleko, bez ohledu na upozorňování, výzvy, apely ze strany krajských úřadů a odborníků.

Audit operátora ICT

Bod byl přerušen na jednání před prázdninami. Nyní dochází k prošetřování orgánů v trestním řízení. K tématu se tentokrát vyjadřovali kromě zastupitelů i zástupci auditora. Ti zdůraznili, že jde o 22 vybraných smluv mezi hlavním městem a ICT. Z hloubkového auditu vyplynuly zásadní nedostatky ze strany města, např. ve vykazování služeb a nákladů, absence kontroly, co pro město operátor ICT každý měsíc provádí, duplicity plnění. Ze slov zástupců auditora vyšlo najevo i to, že hlavní město zaplatilo operátorovi 207 dní úplně za nic.

Tomu všemu oponoval generální ředitel Operátora ICT, podle něhož k žádnému obohacení nedošlo a zpráva auditora nepřináší žádná zjištění, která by dokazovala neplnění.

Je však zřejmé, že i v tomto případě selhali jak piráti, tak vedení města.

Balíček Pražana pokračuje

Program pomoci rodinám s nižšími příjmy na financování školních aktivit dětí bude obnoven. Původně měl být po dvou letech ukončen. Zastupitelé nakonec rozhodli o jeho pokračování. Je to dobrá zpráva pro mnohé rodiče, i když ještě lepší by bylo, kdyby se do finanční nouze vůbec nedostali. Jenomže dnes se za všechno platí. Nůžky mezi chudými a bohatými se rozevírají stále víc. Do chudoby spadají i děti. Složité to mají rodiny zvlášť na začátku školního roku. Z šetření vyplývá, že právě ten stojí čtvrtinu rodičů zhruba 5 000 korun, nejvíc utratí za oblečení a obuv pro děti, učebnice, zájmové kroužky, aktivity, významný podíl má i doprava a strava. Téměř čtvrtina uvedla, že kvůli inflaci omezila výdaje mimoškolních aktivit dětí kvůli nákladům. To je vizitka kapitalismu.

 

Marta Semelová

předsedkyně KV KSČM Praha

Autor: 
Marta Semelová
Zdroj: 
KSČM