Vytočená ministryně války

17. 3. 2024

Abych si rozšířil své znalosti o současné mediální sféře a názorech představitelů státu tak, pokud zbude jen trochu času, se rád podívám na některé diskusní pořady, do kterých redakce zvou politiky, kterým kladou otázky, týkající se současného dění u nás, ale i ve světě.

Redaktorka Bastlová v pořadu Ptám se já si takto pozvala ministryni války a nutno říci, že ty kteří upřednostňují vojenská řešení před diplomatickým jednáním, rozhodně nezklamala. Válečnickou rétoriku ze sebe sypala tak lehce a přesvědčivě, že se ani nedivím některým pisatelům na sociálních sítích, kteří si kladou otázku, kdo této „tetce od plotny“ svěřil tak důležitý rezort, kterému dělá ostudu nejen u nás ale i v zahraničí.

Tentokrát sdělila posluchačům to, jak ji doslova vytočila skutečnost, že při jednání se zbrojařskými firmami se dozvěděla, že jim banky odmítají poskytovat úvěry na výrobu zbraní pro Ukrajinu, a proto že si budou muset na ně spolu s premiérem došlápnout (už vidím, jak se třesou). Připustila, že to rozhodně nebude jednoduché, protože se k jejímu překvapení tak chovají banky v celé Evropské unii, tedy i matky těch co vlastní banky v ČR.

Pro ministryni nepochopitelný postoj. Takhle toho Rusa nezastavíme a neporazíme naivně vzkázala bankéřům. Kdyby sledovala signály nejen svého stranického šéfa, tak by pochopila, že se evropský, ale i zaoceánský kapitál začíná pomalu ale jistě otáčet k východnímu válečnému dobrodružství zády a že je na stole otázka, kdo a z čeho to někdy zaplatí. Ať už to dopadne jakkoliv, náklady konfliktu a rekonstrukce po všech stránkách zdecimované Ukrajiny budou obrovské a vložené prostředky v podstatě nevratné, což je jasné každému, kdo umí do pěti počítat, jen současné vládní garnituře ne.

Dotkla se také vyjádření náčelníka generálního štábu, který asi z přílišné horlivosti nechtěně prozradil a nastolil téma zavedení branné povinnosti, což patrně s ohledem na možnou ztrátu hlasů v blížících se evropských volbách odmítla. Korunu svému bájení spíše však blábolení nasadila tím, že na otázku moderátorky k jejímu památnému výroku o vystoupení České republiky z OSN odpověděla, že výroku nelituje, neboť je přesvědčena, že tato světová organizace potřebuje reformu neb neplní zcela svoji funkci především tím, že se  dostatečně nedistancuje od agresorů a doposud nepozastavila členství Ruska v Radě bezpečnosti. Máme to ale odvážnou a všeho znalou ministryni. S určitostí nám ji závidí celý svět.

Autor: 
Pilný Pavel
Zdroj: 
Pilný Pavel