Stanovisko OS ČMS k další novele zákoníku práce

1. 9. 2024

Odmítáme vládní návrh návratu pracovního práva do počátků minulého století, odmítáme dětskou práci

 

Odborové sdružení Čech, Moravy, Slezska (OS ČMS) vyjadřuje zásadní nesouhlas a odpor se záměrem vlády prosadit v Parlamentu České republiky další novelu zákoníku práce, kterou vláda projednala 21. 08. 2024 na svém zasedání.

Z pohledu OS ČMS jde o další negativní krok vlády proti zaměstnancům v jejich nerovném pracovním postavení vůči zaměstnavatelům. Je proto potřeba si opět položit otázku čí zájmy přednostně hájí současná pětikoaliční vláda Petra Fialy pod vedením Občanské demokratické strany. Dále je třeba položit si otázku, v čím zájmu probíhá tzv. „liberalizace pracovního práva“, která bude Českou republiku z hlediska ochrany zaměstnanců vracet do dvacátých let minulého století.

OS ČMS považuje za nepřijatelné, aby se snížila hranice pro výkon práce mladistvých na dosažení 14 let věku, byť se souhlasem rodičů, brigádně se zákazem noční práce a jen s výkonem „lehké práce“ maximálně 35 hodin týdně. Je absurdní, že v době, kdy je celosvětovým problémem dětská práce místo vzdělání a přípravy na život, kdy oficiálně 160 miliónů dětí vykonává námezdní práci, se v České republice bude dětská práce legalizovat!

Zásadně OS ČMS nesouhlasí s prodloužením zkušební doby ze tří na čtyři měsíce a u vedoucích pracovníků z šesti na osm měsíců. Jde o krok, který ještě více prohloubí ekonomickou nejistotu zaměstnanců a umožní nelegální formy nátlaku na zaměstnance ze strany zaměstnavatelů. Je třeba si uvědomit, že ve zkušební době může pracovní poměr skončit ze dne na den, z hodiny na hodinu bez udání důvodů. Zaměstnanec ve zkušební době nemá žádnou ekonomickou a sociální jistotu. Tento návrh nepřispěje flexibilitě trhu ani výběru kvalitních zaměstnanců. Bude naopak fungovat jako jeden z nástrojů na stlačování ceny pracovní síly, tedy mzdy a šetření nákladů zaměstnavatele. To je z našeho pohledu vůči zaměstnancům nežádoucí.

Obdobně nahlížíme na úpravu počítání lhůt při podání výpovědi, zkrácení výpovědní doby. Prohloubí se i v tomto případě opět ekonomická a sociální nejistota zaměstnanců. Počítání lhůt ode dne následujícího po podání výpovědi a započítání neúplného kalendářního měsíce jako celého zredukuje výpovědní dobu v některých případech na jeden kalendářní měsíc. Toto zhoršení podmínek pro zaměstnance nemůže vyvážit vyšší odstupné. Připomínáme, že chce-li zaměstnanec ukončit pracovní poměr, vždy se může i dnes se zaměstnavatelem dohodnout a není třeba krátit výpovědní lhůtu, rovněž se můžou obě strany dohodnout i na vyšší výši odstupného nad rámec stanovený zákonem.

Zcela nepřijatelná a bezpředmětná je z pohledu OS ČMS snaha Občanské demokratické strany prosadit formou pozměňovacího návrhu podávání výpovědi bez udání důvodu ze strany zaměstnavatele.

OS ČMS zastává stanovisko, že úprava ve prospěch zaměstnanců při zajištění jistoty stejného pracovního místa pro zaměstnance po návratu z rodičovské dovolené do dvou let, možnost vykonávat práci pro zaměstnavatele v průběhu rodičovské dovolené na dohodu o pracovní činnosti nebo na dohodu o provedení práce je možné vnímat pozitivně. Avšak ale pouze za předpokladu, že zůstane povinnost zaměstnavatele při návratu do tří let věku dítěte pracovní místo zachovat.

Negativa navržené novely zákoníku práce nevyváží ani možnost přijímat výplatu v cizí měně, např. v Eurech pro rozšířený okruh zaměstnanců.

Odborové sdružení Čech, Moravy, Slezska proto vládní návrh novely zákoníku práce odmítá jako celek a považuje jej za výrazně protilidový, proti zájmům zaměstnanců, nerespektující jejich rozdílné vázané postavení na trhu práce vůči zaměstnavatelům.

Odmítáme, aby vláda vracela zaměstnance zpět do dvacátých let minulého století pod líbivými hesly řešení inflace, zadlužení České republiky a tzv. „liberalizace pracovního práva“ a legalizace dětské práce!

Autor: 
Centrála OS ČMS
Zdroj: 
OS ČMS