Smutné oznámení

3. 1. 2023

Krátce po svých 97. narozeninách, odešla v pondělí 12. prosince 2022 večer, do veteránského nebe čestná předsedkyně Společnosti Ludvíka Svobody, vlastenka, veteránka, pedagožka, historička, spisovatelka... dcera armádního generála a prezidenta republiky Ludvíka Svobody - profesorka Ing. Zoe Klusáková Svobodová.

Vychovala za svůj aktivní život stovky studentů na vysoké škole ekonomické ina Filozofické fakultě univerzity Karlovy v Praze. Po boku svého manžela plnila povinnosti v oblasti československé diplomacie. Napsala a vydala několik knih. Téměř do posledních chvil svého života se setkávala se spoluobčany po celé České a Slovenské vlasti. Absolvovala desítky odborných setkání a stovky besed. Byla členkou několika vlasteneckých organizací a její činnost byla oceněnadesítkami zahraničních i českých vyznamenání a ocenění.

V popřevratovém období se především věnovala obhajobě objektivní historické pravdy našich moderních dějin. Odvážně čelila zlověstným útokům na sebe i svou rodinu, a především na svého otce hrdinu - Ludvíka Svobodu. Byla příkladem v mnoha ohledech. Čestném životě, ve vyváženosti a propojenosti vlastenectví a internacionalismu a především v odborné a diplomatické obhajobě pravdivosti historie.

 

Autor: 
Milan Havlíček
Zdroj: 
Společnost Ludvíka Svobody