KSČM odmítá přítomnost jakýchkoliv cizích vojsk na území ČR!

24. 6. 2023
KSČM, Obranná smlouva s USA

(Praha, 24. 6. 2023) Dohoda ČR a USA „o spolupráci v oblasti obrany“ přes zavádějící název ve skutečnosti pouze upravuje podmínky pro dlouhodobý pobyt amerických vojsk na území České republiky. V podstatě je zbavuje jakékoli odpovědnosti a Českou republiku kontroly nad nimi, bez možnosti toto ujednání ze strany ČR vypovědět po dobu dalších deseti let. Přijetí této smlouvy Českou republiku zbavuje suverenity a také formálně zakotví nerovnoprávné postavení ČR vůči USA. V konečném důsledku pak otevírá cestu pro zřízení vojenských základen USA na území ČR, ač to vládní představitelé soustavně a zarputile popírají.

KSČM dlouhodobě přítomnost jakýchkoliv cizích vojsk na území ČR odmítá! Uspořádala proto několik protestních happeningů a demonstrací proti přijetí tzv. „obranné“ smlouvy s USA a také iniciovala petici proti přítomnosti cizích vojsk na území České republiky. Tu již podepsalo téměř 20 000 občanů ČR! Petiční výbor PS PČR díky iniciativě KSČM musel tento týden petici veřejně projednat, a dát tak prostor i dalším představitelům občanských hnutí a iniciativ, které se staví odmítavě k přijetí smlouvy. Smlouvu již příští týden začne schvalovat parlament, kterým zřejmě i díky hlasům ANO hladce projde. Následně bude předložena k ratifikaci současnému prezidentovi Pavlovi, který se již očividně nemůže dočkat, až ji podepíše. Česká republika se tak stane nezpochybnitelným vazalem USA.

KSČM odmítá proválečnou politiku současné pravicové vlády P. Fialy, která nehledá cesty k mírovému řešení konfliktu na Ukrajině, ale pouze podporuje další válečné běsnění, jež stojí jen další lidské oběti na obou stranách konfliktu.

KSČM vyzývá občany ČR, aby se připojili k petici proti přítomnosti cizích vojsk na území naší republiky a zároveň podpořili veškeré iniciativy proti tzv. „obranné“ smlouvě. Zopakujme úspěšné tažení proti výstavbě americké radarové základny v Brdech!

Autor: 
KSČM
Zdroj: 
KSČM