KSČM: Novela zákoníku práce nás vrací do 19. století

18. 5. 2024

Jako by nestačilo, že na svém jednání, které začne 21. května má Poslanecká sněmovna PČR projednávat návrh důchodové reformy, kterou chce současná pětidemolice protlačit na sílu svými 108 hlasy. Další asociální návrh má brzy přijít, novela zákoníku práce. Ta je prezentována svými pravicovými předkladateli jako něco přelomového, co zpružní prý zamrzlý pracovní trh. Je tomu však naopak! Novela výrazně zhorší postavení všech pracujících, prodlouží zkušební dobu z tří měsíců na čtyři a výpovědní doba začne běžet již dnem doručení výpovědi, kterou budete moci dostat třeba emailem, namísto až od prvního dne následujícího měsíce. Zkrátí se rovněž denní odpočinek při havarijních stavech. Snahou některých pravicových poslanců pak bude do návrhu protlačit i možnost výpovědi bez udání důvodu. Navrhované změny nás vrací o více než sto let dozadu. Stejně jako to, že novela zákoníku práce má zavést možnost zaměstnat o letních prázdninách i nezletilé osoby starší 14 ti let. Vrací tak do praxe dětskou práci. Neboť Úmluva o nejnižším věku pro vstup do zaměstnání, která byla přijata Mezinárodní organizací práce v roce 1973, stanovuje nejnižší věk pro vstup do zaměstnání na 15 let a na 18 let v případě práce ohrožující zdraví či morálku. Tato smlouva byla ratifikována i Českou republikou.

Jako velká výhoda je propagováno umožnění samorozvrhování směn zaměstnanci, i když vykonávají práci na pracovišti zaměstnavatele. Dovedete si však představit reálnost této „velké výhody“ v továrnách, v zemědělství, školství, zdravotnictví nebo ve službách např. u zaměstnanců hotelů či restaurací, ale i v dalších oborech?! Nikoliv, tato výhoda bude jen pro úzkou skupinu zaměstnanců!

KSČM tyto změny zásadně odmítá! Považuje je v 21. století za naprosto nepřípustné případně populistické. Většina těchto opatření povede k větší nejistotě zaměstnanců a zhoršení jejich pozic oproti zaměstnavatelům, ale i například bankám a dalším finančním institucím.

Autor: 
KSČM
Zdroj: 
KSČM