Koryta bližší než slátaný koaliční kabát

30. 1. 2024

Necelého půl roku do prvních letošních voleb, do EU, se to ve vládní koalici začalo pěkně vařit. Proklamovaná jednota nesourodného slepence je ta tam. Vyrazili všichni.

Zachraň se, kdo můžeš. Udržení koryt i v budoucnu je bližší než slátaný koaliční kabát.  Práce na demolici pětidemolice odstartoval pěkně zostra pro někoho překvapivě předseda STAN ministr vnitra Vít Rakušan, když se na předvolebním videu vymezil vůči vládě, a i samotnému jejímu předsedovi Fialovi. Proč tak najednou, když od počátku byl brněnský profesůrek jeho jedinečný lídr? Že by distancí od současného vládnutí chtěl zakrýt aféry ve své straně a odvrátit pozornost od vyjádření Piráta Michálka, že jejich společná předvolební kampaň byla financována z korupčních peněz, a že ten šifrovací mobil nebyl jen hračkou pro jeho děti? Nebo si uvědomil, že čím déle je bude notně rezavý koaliční řetěz držet pohromadě o to silnější bude konečná destrukce a odchod z politické scény? Asi obojí. Obdobné předvolební rojení lze sledovat i v dalších koaličních stranách. V minulých parlamentních volbách STANem vyšplouchnutí Piráti půjdou do evropských voleb již samostatně, což se patrně bude týkat i dalších voleb v tuzemsku. Proto po nedávném sjezdu zaznívají z jejich tábora hlasy po návratu ke kořenům namísto pouhého přicmrdávání vládě. I lidovci, jsoucí v preferencích na historickém minimu, a to nejen kvůli arci lháři Jurečkovi, cítí, že by mohlo být ještě hůře, když se nějakým způsobem nevymezí a nedistancují se od současného zmaru. Snahy dát o sobě více vědět jsou patrné i od TOP 09, když proti odesáckému „ Restartu Česka“ kontrují volebním sloganem „Česko musí zrychlit“ patrně v dalším obíraní těch, co se nemohou bránit. Přidal se i prezident Pavel, když nahodil udičku k přijetí eura, čímž nadzvedl ODS, pro kterou na rozdíl od zbytku koalice není zřeknutí se koruny na pořadu dne.

Turbulence započaly. A i když to zatím na demisi vlády a předčasné volby nevypadá, je k rozbratření a neodvratnému pádu řádně našlápnuto. Lze jen věřit, že to již v nastávajících volbách do EU voliči potvrdí a vystaví  těm všem „odborníkům“ mastný účet.

Autor: 
Pavel Pilný
Zdroj: 
Pavel Pilný