Kontroverzní tramvajová trať na Dědinu zprovozněna

24. 10. 2023

Slavnostně v neděli odpoledne, v běžném provozu v pondělí ráno 23. října 2023 byl zahájen provoz na novém, asi dva kilometry dlouhém úseku tramvajové trati »Divoká Šárka – Dědina« v Praze 6. Současně byla zkrácena autobusová linka 225 do zastávky Sídliště Na Dědině a 108 do Divoké Šárky.

Nový úsek tramvajové tratě bude mít podle všeho cestujících dost. Přesto ho občané bydlící na sídlišti Dědina nevítají. Stal se opakovaně předmětem jejich protestů. Už před lety veřejné slyšení k projektu této stavby vyvolalo zásadní nesouhlas obyvatel Dědiny. Proč? Její první úsek »Divoká Šárka – Vlastina« je veden úzkou silnicí, kterou kromě tramvají auta neprojedou. Mohou jet jen za tramvají a vzájemně se brzdit. Další úsek »Vlastina – Sídliště Na Dědině – Ciolkovského« přijde kvůli nové tramvajové trati o místa k parkování aut. Poslední bouři nevole vyvolalo čtvrteční zkoušení nového úseku tramvajové trati, které zablokovalo Vlastinu ulici pro auta. Drobností prý je, že autobus 225 má podmínky k obracení se na provizorní konečné Sídliště Na Dědině opravdu těžké.

Vzkaz kapitánů pražské dopravy občanům nejen sídliště Dědina je jednoznačný. Můžete protestovat, my si stejně prosadíme svou. Že se tramvajové tratě v ulicích s jedním krát jedním pruhem nestaví, nás nezajímá. V nejhorším je to jen malá vada na kráse.

Autor: 
Jan Zeman
Zdroj: 
Jan Zeman