Komunistům není lhostejné, jak se žije v hlavním městě

31. 8. 2022
tisková konference ksčm, volby, ZHMP, Krajča

V příjemném prostředí venkovních i vnitřních prostor Jazzové sekce v ulici Valdštejnské v Praze se 29. srpna uskutečnilo zahájení ostré (horké) části kampaně pražských komunistů před volbami do Zastupitelstva hl. m. Prahy a zastupitelstev městských částí. Účastnili se mnozí pražští kandidáti a kandidátky, členové vedení strany a akci podpořil také kandidát vlastenců na Hrad Josef Skála.

V úvodu předsedkyně pražské stranické organizace Marta Semelová zdůraznila, že komunisté kandidují v těchto komunálních volbách proto, že jim není lhostejné, jak vypadá česká metropole a jak se v ní žije. »Není nám jedno, jak to vypadá s bydlením v Praze. Mladé rodiny se zadlužují, starší lidé (kvůli neúnosně drahému bydlení) opouštějí Prahu,« konstatovala a označila tento stav za katastrofální.

Semelová vidí jako další velký pražský problém kolaps v dopravě či nikoli pražskou specialitu – rozprodávání majetku města. Toto vše se podle ní odráží na kvalitě života Pražanů. Řada rodin s dětmi se zadlužuje, to samé platí pro seniorské domácnosti i občany, jež se řadí ke střední třídě. »Vadí nám také to, že Praha se stala synonymem korupce. Vadí nám, že zastupitelé se namísto toho, aby řešili věcné problémy občanů, hádají a nálepkují. Vadí nám arogance primátora, který se plete do zahraniční politiky.«

Komunisté do zastupitelstva kandidují muže a ženy všech generací a různých profesí. Na setkání s novináři přišli například ekonom Svatopluk Semecký, technik Vojtěch Bayer, předsedkyně Komise mládeže ÚV KSČM – mladá maminka Petra Prokšanová, kterou doprovodila i její malá dcerka, právník Ivan Hrůza, analytik a bývalý poslanec Jiří Dolejš, ekolog Jan Zeman, advokát Čestmír Kubát ad.

»Kandidáti budou mezi lidmi každý den v kontaktní kampani. Ostatně, vždy platilo, že i v zastupitelstvech za námi byly vidět výsledky práce,« zakončila.

Do voleb naplno

S programovými prioritami seznámil novináře vedoucí kandidát a kandidát na primátora hl. města Prahy Milan Krajča: »Jdeme do voleb naplno jako strana, která chce hájit zájmy většiny našich obyvatel.« Praha patří k nejbohatším regionům, ale velkém části Pražanů se tak bohatě nežije, konstatoval Krajča.

Krize, jež dopadla na naši zemi, má důsledky i v životě občanů hlavního města. Krajča zkritizoval současné pravicové vedení státu, jež namísto toho, aby naplno řešilo aktuální problémy občanů, se potýká s korupčními skandály. A v Praze? Pokud byly úspěchy, tak v podstatně jen v přepisování historie, odstraňování pamětních desek a soch či přejmenovávání ulic, uvedl v narážce na počínání radnice pod vedením Piráta Zdeňka Hřiba, který si v přejmenovávání ulic věru našel zvláštní zálibu…

Byty pro lidi, bezplatná MHD

»My říkáme: Toto je potřeba změnit, Praha se musí zbavit tohoto diletantského vedení a konečně něco dělat pro lidi,« zdůraznil Krajča a specifikoval, kde pražští komunisté vidí největší problémy hlavního města. »První věcí je bytová otázka, samozřejmě pro pracujícího člověka. I v Praze by bydlení nemělo být nedostupným luxusem. Proto se chceme vrhnout na řešení bytového problému, rozjet bytovou výstavbu ze strany města, družstev i státu,« uvedl. KSČM hodlá podpořit družstevní výstavbu. Bydlení, které poskytuje obec, by mělo být dostupné obyvatelům obce, nájem by měl být plně vkládán do zkvalitnění bydlení. Lídr pražských komunistů také podrobil kritice běžnou praxi přidělování bytů obálkovou metodou a zdůraznil dlouhodobý požadavek regulovaného nájemného.

Krajča by dále akutně řešil dopravní situaci v Praze, dle něho je nutné »konečně dokončit Pražský okruh, včetně mostů na severu Prahy, investovat peníze do výstavby a opravy infrastruktury«. Prioritou je pro pražské komunisty městská hromadná doprava, která je chloubou Prahy. Komunisté prosazují již léta bezplatnou MHD, což není chiméra, protože se uplatňuje v některých městech ČR a též někde v zahraničí. Krajča připomněl, že tento požadavek se nyní objevil v programech i jiných politických subjektů, ale první s ním přišli komunisté.  

KSČM klade důraz na zachování sítě zdravotnických zařízení, poliklinik, na vzdělání, které má být ve veřejných školách bezplatné pro všechny atd.

V kampani také celostátní témata

»Volby se odehrávají v nějaké politické situaci a i do komunálních voleb zasahují celorepublikové problémy,« připustil Krajča. Tedy nárůst drahoty, obavy z energetické chudoby, což nemá dle něho obdoby od počátků samostatné ČR. Proto budou kandidáti a kandidátky KSČM v kampani vysvětlovat i přístup strany k těmto celostátním tématům, například požadavek zastropování cen základních potravin či energie a jejich distribuci uvést pod plnou kontrolu státu.

Komunisté podpoří demonstrace

V sobotu 3. září se koná v hlavním městě protivládní demonstrace, jíž se komunisté také budou účastnit. Současně pořádají vlastní protestní akci, a to o 14 dní později – v sobotu 17. září »u koně« na pražském Václavském náměstí. »Situace je tak vážná, že nemůžeme být pasivní, a je třeba vyjít do ulic,« zakončil Krajča.

Zpravodajka týdeníku NAŠE PRAVDA oslovila některé z kandidujících a položila otázky. Sociolog Daniel Prokop navrhl, aby v této krizové době rodiče neplatili školkovné a poplatky ve školních družinách. Jak by se k tomuto návrhu stavěli komunisté? »My jako KSČM jsme pro bezplatné vzdělávání, takže jsme proti školkovnému, tedy s tímto názorem souhlasíme,« odpověděl Krajča.

Mladí mají chuť něco měnit

Jaký je prostor pro zastoupení mladých na kandidátkách KSČM? S takovou otázkou jsme se obrátili na předsedkyni Komise mládeže Petru Prokšanovou. »Nám se na mnoha místech nepodařilo kandidátku ani naplnit, protože obecně klesá vůle kandidovat – zdůrazňuji, že to je obecný jev, netýká se jen naší strany,« vysvětlila Prokšanová a dodala, že »v Praze 4 jsou na prvních místech naši kandidáti ve věku do 40 let, takže když na nás vytáhli ‚zadní chvost‘ Prahy 6, kde jsou senioři, tak Praha 4 je výkladní skříní, jak s mladými lidmi pracujeme«.

Sama je vedoucí kandidátkou na Praze 15, kde žije se svou rodinou. Na »patnáctce« komunisté nesložili úplnou kandidátku, a přesto se rozhodli jít do volebníhoklání,aby ukázali občanům, že tu jsou a chtějí pracovat pro lidi. Prokšanová uvedla, že mnoho témat, třeba na »její« Praze 15, se vysloveně dotýká mladých lidí a mladých rodin, například developerská výstavba v oblasti parku Hostivař. Z této rekreační zóny totiž developeři postupně ukrajují, což občanům hodně vadí.

»Strach o budoucnost roste, i mladých lidí. Většina hledá realizaci v jiných politických stranách, nových, ale chuť něco měnit je,« vysvětlila postoje mladé generace Prokšanová. Však zdražování se týká také významně mladých rodin, cenový nárůst u zboží a služeb nutných pro fungování rodin s dětmi je citelný.

 

Autor: 
(mh)
Zdroj: 
Naše pravda, 31. 08. 2022