Hodiny a hodiny červnového pražského zastupitelstva…a výsledek?

28. 6. 2024

Program obsahoval 100 bodů k projednání, mezi nimi i dvě petice občanů. Jedna se týkala Prahy 15, kde obyvatelé bojují za záchranu hřiště, druhá požadovala budování komunitních služeb na území hlavního města. Jednání začínalo v 9 hodin ráno a končilo až téměř v brzkých ranních hodinách. Žádné opoziční návrhy na program neprošly.

 

Petice z Horních Měcholup

Rozhořčení občané přišli na jednání zastupitelstva, aby vyjádřili svůj nesouhlas s plánovanou úpravou na sídlišti Horní Měcholupy. Ta počítá s tím, že místo dětského hřiště se vzrostlými stromy, kam léta chodí rodiče s dětmi, vznikne parkoviště. Hřiště se má výrazně zmenšit a přesunout jinam. Důvodem této změny jsou podle slov radního Michala Hrozy (TOP 09) špatně zaparkovaná auta, kvůli kterým nemohou projet hasiči. Jednou z možností, jak zachránit hřiště a zabránit kácení vzrostlých stromů, je přepracovat projekt tak, aby se nemuselo zasáhnout do dětského hřiště, tedy aby parkoviště bylo na jiném místě. Tento návrh však schválen nebyl.

 

Petice za sociální služby na území Prahy

Odloučení od svých blízkých zažívají rodiny, které musejí umístit své blízké do pražských domovů sociální péče, které jsou však umístěny i 140 km od Prahy. Město má cca 75 % těchto lůžek mimo své území. Dojemné příběhy duševně postižených dětí (starších 19 let), které předčítali jejich zoufalí rodiče, musely upoutat pozornost každého člověka. Tito mladí lidé jsou vytrženi z míst, která znají, dostávají se do neznámého prostředí, musí opustit své kamarády a záliby. Rodiče se za nimi dostanou jednou za čas.

Míst v těchto zařízeních je nedostatek. Město proto plánuje navýšit jejich počty, jenomže opět mimo Prahu. Nový pavilon s deseti lůžky plánuje náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) postavit ve víc jak 120 km vzdálené Krásné Lípě na Děčínsku. Signatáři záměr kritizují a žádají navýšení míst na území hlavního města, aby mohli být co nejčastěji se svými dětmi.

 

Budoucnost náměstí Miloše Formana

Naděje, které vkládali občané, ale i spolky jako je Klub Za starou Prahu nebo Občané Prahy 1 do rozumného uvažování pražských zastupitelů, se minuly účinkem. Požadavek, aby změna územního plánu umožňující zástavbu náměstí Miloše Formana u hotelu Intercontinental na Josefově byla zamítnuta, neprošel. Přitom před volbami všichni kandidáti do pražského zastupitelstva nepřipouštěli komerční zástavbu na rohu Pařížské ulice. I zastupitelstvo samo opakovaně v minulosti návrhy na zástavbu odmítlo. Na nezastavitelnosti trvá i městská část Praha 1, stejné stanovisko již dříve vydalo ministerstvo kultury a ministerstvo pro místní rozvoj. Vše marné, zastupitelé se rozhodli jít investorovi na ruku a komerční zástavbu schválili.

 

Protesty proti zástavbě nad Hlavním nádražím

Proti developerskému projektu investiční skupiny Penta, jehož podstatou je zastřešení kolejiště hlavního nádraží, aby zde bylo také možno stavět, protestoval na jednání zastupitelstva spolek Arnika. Jeho členové upozornili na podivnou uspěchanost schvalovacího procesu u tohoto projektu a logicky žádali vypsat řádnou soutěž a současně také územní studii s regulačními prvky. Ozvali se i někteří zastupitelé, kteří požadovali, aby to, co se bude dít na pozemcích u hlavního nádraží, bylo v režii města se zapojením veřejnosti. Opět ovšem zvítězily bůhvíjaké zájmy – developerský projekt prošel.

 

Šemíkův břeh

I proti další změně územního plánu protestují místní obyvatelé, Spolek za lepší Smíchov i samotná městská část. A opět marně. Tentokrát šlo o Prahu 5, kde se na pozemcích, kde v současnosti stojí sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov, má realizovat výstavba bloků s byty, obchody a službami. Velká plocha, která mohla sloužit sportu jako dřív, ustoupí výstavbě. Byty jsou v Praze potřebné, ale jak jsme vždy jako zastupitelé KSČM upozorňovali, nelze stavět kdekoliv. Není možné zahušťovat například sídliště, zlikvidovat každý kousek zeleně, úrodné půdy a místa pro sport, rekreaci a odpočinek. A co je podle nás naprosto nepřijatelné, to je rozprodávání majetku města a ztráta kontroly nad jeho využitím. Zastupitelé mají dbát na to, aby se v hlavním městě lidem žilo dobře, mají naslouchat názorům zdejších obyvatel a ne kšeftovat s developery za každou cenu.

 

Marta Semelová

předsedkyně KV KSČM Praha

Autor: 
Marta Semelová
Zdroj: 
KSČM