Hazard s českým vzděláváním

4. 10. 2023
KSČM, KV KSČM Praha, Marta Semelová, vzdělávání, školství

Programové prohlášení vlády deklarovalo školství jako svoji prioritu. Poslanci schválili, že učitelé budou pobírat 130 % průměrné mzdy v ČR. Obojí by si zasloužilo potlesk.

Jenomže:

- Místo vzdělání je pro pravicovou vládu Petra Fialy prioritou podpora válčení. Ve vládou schváleném rozpočtu se totiž zvyšují výdaje pro ministerstvo obrany oproti letošnímu roku o 39,37 miliard, ministerstvo školství dostane přidáno 3,95 miliard, tedy pouze 1,5 %.

- Původní návrh počítal s tím, že navýšení platů se bude týkat i ostatních pedagogických pracovníků (školní psychologové, vychovatelé, ad.). Vláda ovšem honem přepsala své programové prohlášení, a ostatní pedagogické pracovníky hodila přes palubu. Podobným způsobem čarovala s výpočtem oněch 130 % pro učitele. Pro jistotu neuvedla, z jakého roku se bude při výpočtu vycházet. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) teď potvrdil, že to bude z předminulého roku, což, jak sám přiznává, je úspornější varianta.

- Vypařily se i sliby, že přidáno dostanou nepedagogičtí pracovníci (kuchařky, uklízečky, školníci apod.). Nedostanou nic. Přitom mnozí z nich mají tak mizerné platy, že ředitelé musí dělat psí kusy, jen aby udrželi nebo sehnali kuchařku do školní jídelny. Mezi jiným jejich platy dotují z balíku peněz určených pro učitele. Tato praxe bude pokračovat. Slíbené navýšení platů kantorů má jít totiž pouze do odměn, takže bude záležet na řediteli, komu přidá, či zda je přesype k nepedagogickým pracovníkům škol.

- Další hrátky ministerstva školství jsou také nepochopitelné. Povedou k snížení kvality vzdělání a ohrožení chodu škol. Ministr Bek se rozhodl zastropovat počty učitelů, zamezit tak příchodu nových a snížit možnost dělené výuky některých předmětů. To všechno za situace, kdy roste počet dětí, školy se musí popasovat s desítkami tisíc žáků z Ukrajiny, zoufale chybí kvalifikovaní učitelé např. matematiky, fyziky, chemie, IT či cizích jazyků.

- Úspory odnesou i již zmiňovaní nepedagogičtí pracovníci škol. Sliby, že na jejich místa se sahat nebude, vzala voda – škrtne se 8 tisíc „neobsazených míst“. Proč jsou tato místa neobsazená, proč se ředitelům nedaří sehnat lidi, to ministra, potažmo celou vládu nezajímá. Šetřit se přece musí! Jinak by nebylo na milionové odměny pro spolustranické kamarády, kteří dělají poradce ministrům Fialovy vlády.

 

Marta Semelová

vedoucí odborné sekce školství ÚV KSČM

Autor: 
Marta Semelová
Zdroj: 
Marta Semelová