80 let osvobození

9. 5. 2025

Po těžkých bojích Rudé armády a jejích spojenců v Karpatsko-dukelské, Bratislavsko-brněnské a Ostravsko-opavské operaci byla 9. května roku 1945 završena Pražská ofenzíva osvobozením Prahy od fašistických okupantů. Československo se tak po 6 dlouhých letech mohlo znovu svobodně nadechnout k novému mírovému životu.

 

Také pražští komunisté si připomněli 80. výročí vítězství spojenců nad fašismem:

 

Most Barikádníků (5.5.2025)

img_7217.jpg

 

img_7225.jpg

 

mostbarik1.jpg                         1746440430236.jpg

U pamětní desky u paty mostu Barikádníků se v den 80.výročí vypuknutí Pražského povstání sešli pražští komunisté, aby uctili hrdinství bojovníků.

Za organizátory předsedkyně OV KSČM Praha 7 Miroslava Moučková vzpomněla na jednoho z tehdejších účastníků povstání, dloholetého stranického funkcionáře a svého předchůdce Adolfa Svobodu, který jako patnáctiletý dělal spojku mezi jednou z barikád na Letné a velitelstvím Studánka.

Ve svém vystoupení 1. místopředseda ÚV KSČM Petr Šimůnek zdůraznil, že je třeba dětem vysvětlovat tyto dějinné události. Vylíčil postup osvobozování Československa a vyvrátil některá současná zkreslování. „Stojíme na významném místě. Všichni znají Němou barikádu, která se stala symbolem odporu proti německé branné moci,“ řekl.

Pak účastníci pietního aktu přešli k soše na území Prahy 8, která připomíná tři tisíce padlých v průběhu Pražského povstání. Předseda OV KSČM Praha 8 Vladislav Kopal se rovněž ostře vymezil proti dnešnímu zkreslování dějin.

Květiny k oběma pietním místům položili také předsedkyně KV KSČM Praha Marta Semelová a předseda Ústřední rozhodčí komise KSČM Vladimír Chaloupka. 

Text: Miroslava Moučková

 

Vokovický hřbitov (7.5.2025)

Na Vokovickém hřbitově na Praze 6 promluvil k zúčastněným místopředseda ÚV KSČM Milan Krajča.

vokovice.jpg

 

Klárov (8.5.2025)

Vzpomínkové akce, pořádané Českým svazem bojovníků za svobodu, se ve čtvrtek 8.5.2025 zúčastnila předsedkyně Krajského výboru KSČM Praha Marta Semelová.

pamatnik.jpeg
 

Pomníčky na Praze 6 (8.5.2025)

Delegace OV KSČM Praha 6 položila květiny k pomníčkům na Jenerálce, Dědině a v Suchdole.

jeneralka-2.jpg    dedina.jpg   suchdol.jpg

 

Klárov (9.5.2025)

Velká oslava 80. výročí osvobození se konala v pátek 9.5.2025 na Klárově. Řada občanských sdružení a podporovatelů připravila pro Pražany a návštěvníky Prahy bohatý program.

Květnové události roku 1945 a mnoho dalšího si můžete připomenout na stránkách:

https://1945osvobozeni.cz/ 

 

klarov-04.jpg

 

klarov-05.jpg

 

Olšanské hřbitovy (9.5.2025)

Už dlouho před zahájením oficiálná akce přicházeli na Čestné pohřebiště rudoarmějců na Olšanských hřbitovech v Praze lidé, aby položili přinesené karafiáty, růže a šeříky na hroby. Četli si nápisy, při nichž se svírá srdce. Vždyť mnozí vojáci sotva dosáhli dvaceti let.

Jak později uvedla ve svém vystoupení vedoucí kandidátka Stačilo! v Praze Petra Prokšanová, prošli tisíce kilometrů a nakonec padli zde. Připomněla i úlohu Svobodovy armády při osvobozování Československa, ale také statečné muže a ženy v domácím odboji. Ti všichni položili své životy, aby nám zajistili mír. Po skončení druhé světové války, od něhož letos uplynulo 80 let, si lidé slibovali, že se to nesmí nikdy opakovat. „I dnes lidé umírají ve válkách,“ poznamenala Petra Prokšanová.

Silný protiválečný charakter pietního shromáždění ale vůbec nechápali lidé, kteří se ho snažili narušovat. Místopředseda ÚV KSČM Milan Krajča i proto odsoudil velké režimní přepisování historie. „Osvobození vykládá vládní propaganda jako okupaci,“ upozornil na zkreslování událostí z května 1945. Na prvním místě bojovníků proti fašismu uvedl Rudou armádu. „Jen na území Československa padlo 144 tisíc vojáků,“ zdůraznil. Připomněl slova Ludvíka Svobody o tom, jak lehce přišla naše země o svobodu a jak těžce byla vybojována zpět.

„Zemřeli, abychom my mohli žít,“ složil hold padlým rudoarmějcům vedoucí kandidát Stačilo! v Pardubickém kraji Roman Roun. I jeho pobuřuje zamlžování faktů o druhé světové válce. Pozastavil se nad tím, že už na školách jsou ve výuce žákům předkládány příběhy, které zkreslují dějiny.  „Je třeba vždy a všude bojovat proti zárodkům fašismu,“ vyzval Roman Roun.

O možnost vystoupení na akci požádali i členové Klubu českého pohraničí, kteří se poklonili hrdinství bojovníků ve Velké vlastenecké válce. Ostatně shromáždění se zúčastnila řada významných osobností, počínaje bývalým předsedou Valného shromádění OSN Janem Kavanem.

Marta Semelová, předsedkyně pořádajícího krajského výboru KSČM v Praze, přivítala u hlavního pomníku 1. místopředsedu ÚV KSČM Petra Šimůnka, předsedu Ústřední revizní komise KSČM Jiřího Horáka, předsedu Ústřední rozhodčí komise KSČM Vladimíra Chaloupku či bývalého senátora Jaroslava Doubravu. Čestnou stráž s vlajkou stál i Jan Klán, předseda Středočeského KV KSČM.

K nejsilnějším okamžikům akce patřilo vystoupení Jany Bobošíkové, vedoucí kandidátky Stačilo! ve Středočeském kraji. Citovala z dopisů mladých rudoarmějců z fronty. Ivan Lysenko napsal matce. Padl dva dny poté, co dopis odeslal. „Dopis přežil,“ uvedla další list. Pak dodala, že pisatel ale ne. Dopisy jsou svědectvím o lásce a naději, že se vojáci vrátí domů. Mnohým se nesplnila. I proto se Jana Bobošíková ohradila proti hlasům zlehčujícím válku. Za všechny účastníky pak vyslovila poselství: „Jsme tady proto, abychom uctili mír!“

Text: Miroslava Moučková

 

olsany-petra-01.jpg

 

80olsany1.jpg   80olsany2.jpg

 

 olsany-milan-uprava.jpg         olsany-roun-01-uprava.jpg

 

olsany-bobosikova-01-uprava.jpg

 

Autor: 
KV KSČM Praha
Zdroj: 
KSČM, internet