1. máj v Praze

3. 5. 2023
semelová, 1. máj 2023, Praha, střelecký ostrov

Dnes jsme se v Praze sešli při příležitosti Svátku práce symbolicky na Střeleckém ostrově v místech, kam lidé v roce 1890 přicházeli poprvé při příležitosti 1. máje, aby vyjádřili své odhodlání bojovat za práci, mzdy a pracovní podmínky, za důstojný život v míru. Jejich požadavky jsou aktuální i dnes.

Pro někoho je tento den lásky čas, pro jiného volný den určený k procházkám jarní přírodou. Pro nás komunisty je symbolem boje za spravedlivý svět bez válek a násilí, bez chudoby a strachu z budoucnosti. Symbolem práce, solidarity, sociálních jistot a boje za právo na důstojný život všech generací. Těch, kteří vstupují do života, kteří studují, zakládají si rodinu, pracují, či jsou v důchodovém věku.

Takový život člověku nezajistí kapitalismus. Ten rozděluje svět na chudé a bohaté, je zdrojem válek, bídy a hladu, strachu a nejistot. Nedokáže vyřešit problémy lidí, naopak tyto problémy prohlubuje. Proto chceme, my komunisté, tento nespravedlivý systém změnit.

Dopady kapitalismu zažívají občané denně na vlastní kůži všude, kam se podíváte:

Zdravotnictví:

Za socialismu prý nebyla dostupná zdravotní péče. Neskutečný blábol, zvlášť v současné době, kdy mámy marně hledají pediatry pro své děti, na registraci u zubaře se stojí dlouhé fronty, čekací doba na lékařské zákroky tvá měsíce, ba dokonce roky, na pohotovost lidé jezdí desítky kilometrů od svého bydliště. Chybí antibiotika, chybí léky na tlumení teploty u malých dětí a na operace a nákladnější léčbu se pořádají sbírky.

Vzdělání:

Úroveň znalostí klesá, nerovnost se stupňuje. Rodiče nemají na školní obědy, na zájmové kroužky, na letní prázdniny. O přijetí prvňáka do ZŠ rozhoduje los, ti, kteří nejsou vylosováni, musí dojíždět do školy desítky kilometrů. O chybějících kapacitách středních škol ani nemluvě, o situaci na VŠ jakbysmet. Privatizace služeb, která nás dovedla do tohoto marasmu, pokračuje.

Český průmysl a zemědělství skomírá, vše se dováží, jen aby nadnárodních firmy měly své zisky. Občané si zoufají nad rostoucími cenami potravin, nad vydřidušskými nedoplatky za energie, přičemž jejich peníze tečou do kapes těch, kteří jsou za vodou.

Pravicová vláda kašle na vlastní lidi. Sobě platy navyšuje, církevní majetky chrání, miliony posílá na vyzbrojování Ukrajiny a živení válečného konfliktu a naše rodiny s dětmi, důchodce a další skupiny obyvatel sprostě okrádá.

Namísto zájmů ČR, ale jak ratlík poslušně panáčkuje před USA, jejichž pokyny ochotně a spolehlivě plní. A běda, jak někdo vysloví jiný než vládou nadiktovaný názor. To pak následuje šikana, propouštění z práce, soudní politické procesy.

Není divu, že lidé mají už těch fialových lží, cenzury, arogance a pokrytectví plné zuby. Stále častěji vycházejí do ulic, stále častěji se plní náměstí.

KSČM nestojí mimo. Jsme mezi občany. Vystupujeme, mluvíme s lidmi při sběru podpisů pod petice, při rozdávání letáků. Společně odkrýváme skutečnou příčinou současného stavu, podstatu kapitalistického zločinného systému, které je zamířen proti lidem. Jediná šance pro budoucnost je změna tohoto systému. Tou šancí pro budoucí generace je socialismus!

 

Autor: 
Marta Semelová, předsedkyně KV KSČM Praha
Zdroj: 
KV KSČM Praha